Laser w terapii skór naczyniowych
Zabiegi laserowe to złoty standard w leczeniu zmian naczyniowych. Skutecznie zamykają rozszerzone naczynia krwionośne na twarzy i ciele (tzw. pajączki). Redukują rumień utrwalony i napadowy.
Fala o długości 1064 nm lasera Nd: YAG, to obecnie najgłębiej penetrujący promień światła laserowego, który umożliwia leczenie nawet głęboko położonych zmian naczyniowych. Długoimpulsowe lasery Nd: YAG wnikają nawet na 5-6 mm w głąb skóry, co pozwala na wysoce skuteczne zabiegi.
Światło lasera uderza w hemoglobinę, czyli czerwony barwnik krwi znajdujący się w żyle. Barwnik jest dla lasera chromoforem - pochłaniając energię, przekształca ją w ciepło. Dochodzi wtedy do odparowania wody i koagulacji (zniszczenia) naczynia. Rozszerzone naczynie zasklepia się, a zdegradowane tkanki zostają usunięte przez układ odpornościowy, podobnie jak siniaki, w ciągu kilku lub kilkunastu dni. Laser naczyniowy działa precyzyjnie tylko i wyłącznie w obszarze leczonych zmian. Otaczające tkanki pozostają nietknięte i są w pełni bezpieczne. Co do zasady, leczenie laserowe może obejmować naczynia krwionośne o średnicy do 4 mm.
Na skuteczność zabiegów bez wątpienia wpłynie wczesnego reagowania na zmiany naczyniowe. Mniejsze zmiany usuwa się łatwiej, nasilone – wymagają większej liczby powtórzeń. Należy pamiętać, że laser usuwa istniejące teleangiektazje, ale nie jest w stanie zapobiec tworzeniu się nowych zmian naczyniowych. Ma na to wpływ wiele czynników: od diety, przez tryb życia po skłonności genetyczne.
Pacjentom z tendencją do zmian naczyniowych zaleca się regularne korzystanie z zabiegów laserowych. Dzięki temu można będzie się cieszyć „czystą” skórą bez tzw. pajączków, a pojawiające się niewielkie zmiany będą usuwane w trybie wczesnego reagowania.
Jakie rodzaje zmian naczyniowych usuniesz laserem FOTONA?
teleangiektazje na nogach i całym ciele, tzw. pajączki,
rumień i rozszerzone naczynka na twarzy,
naczynia rubinowe, tzw. rubinki.