close
InstagramYoutube
Blog

3 “trudne” słowa na literę L

Wróć do listy arrowarrow
06.05.2020

3 “trudne” słowa na L które możesz usłyszeć w gabinecie stomatologicznym podczas wizyty ze swoim dzieckiem:

  • Lakierowanie, inaczej fluoryzacja – zabieg profilaktyczny polegający na pokryciu powierzchni szkliwa wszystkich zębów lakierem z dużą zawartością fluoru (lakier jest przezroczysty). Zabieg może być wykonywany już od pierwszego zęba, bez ograniczeń wiekowych.
  • Lakowanie, inaczej uszczelnianie bruzd – zabieg profilaktyczny wykonywany na zdrowym zębie polegający na pokryciu głębokich bruzd na powierzchni żującej płynnym materiałem uszczelniającym, w celu odcięcia dostępu bakterii próchnicotwórczych (płytki nazębnej) do tych powierzchni. Zabieg wykonywany głównie w pierwszych trzonowcach stałych (u dzieci od ok. 6 roku życia), najlepiej zaraz po wyrznięciu zęba.
  • Lapisowanie – zabieg wykonywany tylko na zębach mlecznych z rozległą próchnicą w celu zatrzymania postępu choroby próchnicowej. Polega na pokryciu powierzchni zęba tzw. lapisem, który przebarwia zębinę na kolor czarny. Obecnie wykonywany bardzo rzadko, tylko u małych pacjentów z rozległymi ubytkami, u których nie ma możliwości podjęcia właściwego leczenia.
icon