close
InstagramYoutube
Blog

6 rad dla rodziców

Wróć do listy arrowarrow
28.07.2020

Jak przygotować dziecko do wizyty u dentysty?
1.    Opowiadaj dziecku o zaplanowanej wizycie już około tydzień przed, nigdy nie bierz dziecka do lekarza z zaskoczenia.
2.    Postaraj się wytworzyć wokół tematu dentysty pozytywną atmosferę. Nawet jeśli sam się stresujesz nigdy nie okazuj tego przy małym pacjencie (często słyszymy w gabinecie jak rodzic mówi: “ja się bardziej stresuję niż syn/córka” – nawet jeśli to prawda dziecko nie powinno nic takiego słyszeć, samo z siebie nie będzie się stresować, jeśli się tego stresu nie spodziewa).
3.    Postaraj się nie używać w domu i w gabinecie przy dziecku tzw. czarnych słów, szukaj pozytywnie brzmiących zamienników (np. zamiast wiertło – szczoteczka, zamiast wiercenie – czyszczenie, zamiast wyrywanie – odklejanie) 
4.    Nie kłam. Jeśli wiesz że wizyta jest umówiona na leczenie, nie mów dziecku że idziecie tylko na oglądanie zębów. Dziecko raz okłamane w tym temacie na pewno nie będzie mieć zaufania do lekarza, a bez tego nie ma szans na dobrą współpracę i przyjemne leczenie.
5.    Unikaj zdania: „nic nie będzie bolało”. Dziecko bez wcześniejszych doświadczeń nie spodziewa się u dentysty bólu, natomiast po usłyszeniu takiego zdania od rodzica już wie że coś teoretycznie zaboleć może. Jeśli jest jakiekolwiek ryzyko że dziecko może coś zaboleć zostanie podane bezbolesne znieczulenie.
6.    Nie ma potrzeby przekupywania dziecka przed wizytą obietnicą nagrody, z reguły przynosi to tylko krótkotrwały skutek, a dziecko uprzedzone o nagrodzie za dobre zachowanie może oczekiwać że wizyta będzie nieprzyjemna. Natomiast już po udanej wizycie jak najbardziej polecamy pochwały, wspólne wyjście na lody czy plac zabaw. Żadna nagroda nie zastąpi dumy i czasu rodzica.
 

icon