close
InstagramYoutube
Blog

Jesteś w ciąży? Zapraszamy na konsultację stomatologiczną!

Wróć do listy arrowarrow
21.07.2020

Zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego każda kobieta w ciąży powinna zostać skierowana przez swojego ginekologa na konsultację stomatologiczną, która to powinna zostać odnotowana w karcie ciąży! Jeśli Twój ginekolog nie wspomniał o tym na wizycie, sama zapisz się do lekarza dentysty na przegląd. Nawet jeśli przed ciążą miałaś wyleczone zęby, zgłoś się do kontroli. Pamiętaj! W ciąży następuje bardzo wiele zmian w organizmie kobiety, niektóre z nich mają ogromne znaczenie dla zdrowia Twojej jamy ustnej.

Każda kobieta w trakcie ciąży powinna odbyć przynajmniej 2 wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym: w 3.-4. oraz w 8. miesiącu ciąży, chyba że lekarz dentysta zadecyduje inaczej. Wizyty te mają na celu przede wszystkim profilaktykę próchnicy i innych chorób jamy ustnej u samej kobiety ciężarnej, ale są też niezbędnym elementem profilaktyki próchnicy u jeszcze nienarodzonego dziecka. To idealny moment aby dowiedzieć się od swojego lekarza dentysty jak dbać o zdrowie jamy ustnej u oczekiwanego dziecka, tak by móc wdrożyć odpowiednie postępowanie od razu od urodzenia.

Leczenie stomatologiczne w ciąży również jest możliwe, a nawet konieczne jeśli jest taka potrzeba! Po więcej informacji o profilaktyce i leczeniu u pacjentek w ciąży zapraszamy do kolejnych wpisów.

icon