close
InstagramYoutube
Blog

Leczenie stomatologiczne w ciąży

Wróć do listy arrowarrow
21.07.2020

Tak, jest możliwe, a nawet konieczne jeśli na kontroli wyłapano jakieś nieprawidłowości. Odkładanie leczenia na „po ciąży” jest nieprawidłowym postępowaniem. Nigdy nie wiadomo jak szybko będzie postępował ubytek i czy nie pojawią się dolegliwości bólowe. Ponadto jeśli masz niewyleczone ubytki oznacza to, że masz wysoki poziom bakterii w jamie ustnej – możesz nimi zarazić swoje dziecko po urodzeniu zwiększając ryzyko rozwoju próchnicy także u niego. Więc jeśli chcesz aby Twoje dziecko miało zdrowe zęby - musisz zacząć od siebie!

 

Kilka zasad leczenia stomatologicznego w ciąży:

  • leczenie najlepiej rozpocząć w 2 trymestrze (wtedy jest ono najbezpieczniejsze dla dziecka i najbardziej komfortowe dla mamy), ale w razie bólu pomożemy przyszłej mamie na każdym etapie ciąży 😊,
  • jeśli pacjentka sobie tego życzy możliwe i bezpieczne jest stosowanie znieczulenia miejscowego,
  • do wypełniania ubytków można stosować wszystkie nowoczesne materiały (nie wolno zakładać tylko wypełnień amalgamatowych - takich w naszej Klinice nie stosujemy w ogóle),
  • można wykonywać zabieg profesjonalnego usuwania kamienia nazębnego przy pomocy ultradźwięków,
  • jeśli jest to konieczne ciąża nie jest przeciwwskazaniem ani do ekstrakcji zębów, ani do leczenia kanałowego (zdarza się że leczenie kanałowe rozkładane jest na kilka etapów: rozpoczynane w ciąży, a kończone po ciąży).

Pamiętaj jednak: profilaktyka zawsze na pierwszym miejscu, nie czekaj aż pojawią się ubytki, a tym bardziej aż pojawi się ból zęba – zgłoś się na konsultację z kartą ciąży już pod koniec 1 trymestru!

icon