close
InstagramYoutube
Blog

O higienę jamy ustnej należy dbać już od urodzenia

Wróć do listy arrowarrow
21.07.2020

Przemywanie bezzębnych wałów dziąsłowych powinno być elementem codziennej pielęgnacji niemowlaka. Najprościej wykorzystać do tego nawinięty na palec, zwilżony w przegotowanej wodzie gazik (taki sam jak do przemywania oczek czy noska dziecka) – jednak nie używaj wacika! Dostępne są również dedykowane do tego celu chusteczki do przemywania dziąseł zakładane na palec, zawierające w składzie ksylitol (np. Baby Gum & Tooth Wipes Jack’N’Jill lub Brush Baby Dental Wipes), który ma dodatkowe działanie przeciwpróchnicowe (hamuje wzrost bakterii powodujących próchnicę). Warto zaopatrzyć się również w szczoteczkę silikonową zakładaną na palec, która początkowo posłuży do masażu dziąseł, a po pojawieniu się pierwszego zęba do jego szczotkowania.

 

Higiena bezzębnej jamy ustnej ma na celu przede wszystkim opóźnienie kolonizacji jamy ustnej przez bakterie próchnicotwórcze (osadzają się one nie tylko na zębach, ale również na języku – a więc u bezzębnego niemowlaka takie bakterie już mogą być, a po pojawieniu się pierwszego ząbka od razu go atakują). Ponadto jest elementem profilaktyki grzybicy jamy ustnej (tzw. pleśniawek).

 

Pamiętaj! Po pojawieniu się pierwszego zęba wprowadź szczoteczkę i pastę z fluorem (1000 ppm) 2 razy dziennie oraz umów dziecko na pierwszą profilaktyczną wizytę u stomatologa dziecięcego! Chusteczki do przemywania dziąseł możesz nadal wykorzystywać do szybkiego przecierania zębów np. po nocnych karmieniach.

icon