close
InstagramYoutube
Blog

Program edukacyjny dla dzieci przekonuje do badań stomatologicznych

Wróć do listy arrowarrow
12.10.2011

Już ponad 700 rzeszowskich przedszkolaków wzięło udział w edukacyjnym programie, który ma je nauczyć jak dbać o zęby i jak nie bać się wizyty u dentysty. A to dopiero początek, bo prowadzone przez lekarzy i higienistki stomatologiczne zajęcia ciągle trwają. Pomysł wziął się z życia. Jak wynika ze statystyk aż 80 proc. sześciolatków ma próchnicę. A tylko co czwarty z tej grupy jest leczony.

Filip ma dopiero 5 lat ale ani trochę nie boi się borowania. Spokojnie siada na fotelu i bez oporów poddaje się wszystkim zabiegom. Jego rodzice są przekonani że takie systematyczne wizyty u stomatologa to ważna rzecz.

9-letni Makymilian też nie ma problemów z wizytą u dentysty. Systematycznie chodzi na przeglądy zębów. Ma już kilka wyleczonych ubytków. Problem w tym, że ciągle niewiele dzieci ma takie doświadczenia.

Niestety ciągle jest tak, że dzieci najczęściej trafiają do stomatologa gdy już boli. Często bardzo. Takie zajęcia mają pokazać dzieciom że dentysty nie trzeba się bać. I że borowanie wcale nie boli a chore zęby tak. A przede wszystkim nauczyć maluchy jak o nie dbać aby nie dopuścić do próchnicy. Pierwsze efekty takich lekcji dla 4- 5-latków już są. Do tej pory w edukacyjnych zajęciach wzięło już udział ponad 700 maluchów z Rzeszowa. W planach jest objęcie programem przedszkolaków z całego Podkarpacia.

Beata Wolańska 
 

icon