Korona protetyczna to uzupełnienie, które odbudowuje i wzmacnia zniszczony ząb. Może być ona osadzona w oparciu o własny ząb Pacjenta lub na implancie. Doskonale odtwarza kształt anatomiczny zniszczonego zęba i stanowi tarczę ochronną dla rozwoju bakterii próchnicy. Korona protetyczna jest uzupełnieniem, do którego Pacjent bardzo szybko się adaptuje, z tego względu komfort użytkowania koron protetycznych jest podobny jak własnego uzębienia. Istnieje kilka rodzajów koron protetycznych, zaś podstawowa różnica to materiał, z którego są wykonane
Rodzaje stosowanych koron protetycznych:
- Korony pełnoceramiczne - wykonane są w całości z porcelany. Stosuje się je do uzupełnień zębów przednich. Charakteryzują się doskonałą estetyką - doskonale naśladują zęby naturalne. Są biozgodne z tkankami miękkimi i nie wywołują uczuleń.
- Korony porcelanowe na podbudowie z tlenku cyrkonu - stanowiący konstrukcję tlenek cyrkonu jest materiałem niezwykle wytrzymałym, wysoce estetycznym, bo w kolorze naturalnego zęba. Wytwarzany jest w oparciu o technologię komputerową, dzięki czemu udaje się uzyskać największą szczelność i dokładność. Jest biozgodny i nie powoduje uczuleń. Tlenek cyrkonu to obecnie materiał o najwyższych parametrach dla konstrukcji protetycznych.
- Korony porcelanowe na podbudowie metalowej - konstrukcję takiej korony stanowi stal dentystyczna. Na przygotowaną w ten sposób podbudowę napala się porcelanę. Metal w takiej koronie nie jest widoczny z racji ukrycia pod porcelaną. Najbardziej popularne korony matalowo - porcelanowe wypierane są dziś z rynku przez korony pełnoceramiczne, korony cyrkonowe lub leucytowe ze względu na ich bardzo dobrą estetykę oraz wysoką biozgodność z tkankami ludzkimi. Mankamentem wyżej wymienionych koron jest możliwość uczulenia Pacjenta na metal w konstrukcji korony i szara obwódka na styku korony z tkankami dziąsła. Często korony takie zakańcza się tzw. marginem porcelanowym (obrzeżem), aby korona była bardziej estetyczna i metalowy brzeg korony nie miał kontaktu z tkankami miękkimi Pacjenta.
- Korony porcelanowe na podbudowie ze stopu złota - złoto ma silne właściwości bakteriostatyczne, czyli nie sprzyja rozwojowi bakterii próchnicy. Jest lepiej tolerowane przez tkanki miękkie w porównaniu do stali dentystycznej. Podbudowa ta wykonywana jest w sposób dokładniejszy, dzięki czemu zyskuje lepszą szczelność, zaś złoto jest niewidoczne, bo ukryte pod napaloną porcelaną.
- Korony protetyczne mocowane na implantach - w przypadku tego typu koron nie ma już własnego zęba, na którym bezpośrednio lub z wykorzystaniem wkładu koronowo-korzeniowego moglibyśmy zamocować standardową koronę. Dlatego wprowadza się najpierw implanty, a po ich wygojeniu, z pomocą specjalnych łączników implantologicznych, mocuje na nich korony protetyczne porcelanowe na podbudowie z tlenku cyrkonu lub na podbudowie metalowej.
- Korony akrylowe - korony tymczasowe. Mogą być wykonywane przez lekarza w gabinecie w technice bezpośredniej lub przez laboratorium protetyczne po uprzednim pobraniu wycisku.
- Korony pełnometalowe - ostatnia grupa koron protetycznych, które dawniej były wykonywane w odcinkach bocznych. Dzisiaj korony pełnometalowe zostały z powodzeniem zastąpione przez korony porcelanowe na podbudowie metalowej, które w niczym nie ustępują im odpornością mechaniczną, a są zdecydowanie bardziej estetyczne.
Wskazania do wykonania koron protetycznych:
- Odbudowa zniszczonego próchnicą zęba, gdy ubytek jest rozległy i wypełnienie go materiałem kompozytowym nie gwarantowałoby trwałości rekonstrukcji.
- Przebarwienie korony zęba, korekta kształtu zęba, korekta położenia zęba w łuku, zamknięcie szpar między zębami, gdy niemożliwe jest założenie licówek pełnoceramicznych.
- Odbudowa złamanego zęba - najczęściej dotyczy zębów złamanych w wyniku urazu, kiedy zastosowanie licówki porcelanowej nie jest już możliwe, a odbudowa za pomocą kompozytu nie daje możliwości utrzymania rekonstrukcji przez długi czas.
- Odbudowa brakującego zęba- most protetyczny. Korona protetyczna może również funkcjonować jako filar mostu protetycznego, gdy konieczna jest odbudowa wcześniej utraconego własnego zęba. Brakujący ząb stanowiący tzw. przęsło mostu, zawieszony jest pomiędzy zębami filarowymi na których osadzone są korony protetyczne.
- Odbudowa braków zębowych za pomocą implantów i koron protetycznych zamocowanych na implantach.
Aby wykonać koronę protetyczną, należy oszlifować ząb, czyli zmniejszyć we wszystkich trzech wymiarach, tak aby wykonana następnie korona do złudzenia przypominała naturalny ząb. Szlifowanie wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu zabieg jest całkowicie bezbolesny.