close
InstagramYoutube

Wykonywane zabiegi

Stomatologia dziecięca

Wizyty adaptacyjne

Wizyty adaptacyjne

ZAPRASZAMY DO SKORZYSTANIA Z BEZPŁATNEJ KONSULTACJI I SYMPATYCZNEJ WIZYTY ADAPTACYJNEJ. NASZ PERSONEL W PRZYSTĘPNY SPOSÓB I W MIŁEJ ATMOSFERZE PRZEDSTAWI PAŃSTWA DZIECKU KROK PO KROKU PRZEBIEG WIZYTY I STANDARDOWEGO ZABIEGU

 


WIZYTY ADAPTACYJNE


Do wizyty w gabinecie powinniśmy przygotowywać dziecko stopniowo na długo przed pierwszą planową wizytą. Robimy to wtedy, gdy tłumaczymy, po co się czyści ząbki, kiedy uczymy malucha odpowiednio je szczotkować, a także sprawdzamy, czy są dobrze umyte.


Na wizytę kontrolną do stomatologa należy iść zanim jeszcze zacznie dziać się coś niedobrego, aby dziecko mogło spokojnie oswoić się z gabinetem. W leczeniu dzieci najważniejsze jest odpowiednie podejście rodziców. Istotne jest, aby opiekunowie na jakiekolwiek problemy stomatologiczne reagowali błyskawicznie. Wielu zaniedbuje ten etap i zwleka z wizytą, tłumacząc swoje zachowanie chęcią zaoszczędzenia dziecku dodatkowego stresu. Jest  to bardzo dużym błędem. Zmiany w uzębieniu następują nieustannie, zwlekanie z wizytą bardzo często wydłuża późniejsze leczenie.

Często do lekarza trafiają dzieci zapłakane, z bolącym zębem. W takim stanie zawsze wizyta będzie kojarzona przez najmłodszych negatywnie. Dlatego prosimy rodziców – uczęszczajcie na wizyty kontrolne i reagujcie na choćby najmniejsze sygnały bólu lub zmiany w uzębieniu swojego dziecka.

Umawiając się na wizytę, prosimy wybrać taką porę dnia, w której maluch jest w dobrym humorze - nie jest śpiący ani zmęczony. Dla zniecierpliwionych lub zdenerwowanych dzieci przygotowana jest poczekalnia i plac zabaw, gdzie można zrelaksować pociechę.


Dziecko jest bacznym obserwatorem, dlatego też zalecamy, aby maluch uczestniczył w wizytach stomatologicznych rodziców lub osób, do których ma zaufanie. Dziecko obserwując leczenie stomatologiczne mamy w końcu stwierdzi: "jeśli mamie się nic nie dzieje, to mi też nic nie będzie". Nasi lekarze w przystępny sposób wytłumaczą maluchowi  na czym polega leczenie.

 

 

PRZEBIEG WIZYTY ADAPTACYJNEJ


W czasie wizyty adaptacyjnej dziecku przedstawiany jest gabinet, aparatura, lekarz prowadzący oraz cały personel.  Mały Pacjent może wszystkiego dotknąć i zaznajomić się z otaczającą go aparaturą i przyrządami. Symulowane są zabiegi stomatologiczne i dziecko oswaja się ze sprzętem. Jeśli dziecko przygotowywane jest do zabiegu w uspokojeniu wziewnym, może pooddychać przez specjalną maskę. Podczas pierwszej wizyty wykonywane jest lakierowanie zębów lakierem fluorowym. Po wizycie mały Pacjent dostanie od lekarza nagrodę - pamiątkę. 

Najczęściej jedna wizyta adaptacyjna wystarczy, ale w przypadku zrażonego dziecka nie spodziewajmy się, że już za pierwszym razem usiądzie ono na fotel i da sobie zajrzeć do buzi. W takich sytuacjach należy uzbroić się w cierpliwość i pozwolić dziecku samodzielnie przekonać się do dentysty. Jeśli nie za pierwszym razem, to za trzecim, a może za piątym. Tak czy inaczej, warto poczekać. Zabiegi podjęte na tym etapie będą procentowały w przyszłości.


MÓWIĆ CZY NIE MÓWIĆ?


W naszej placówce dziecko uprzedzane jest o wszystkim, co będzie się działo u dentysty. Opracowaliśmy język, który jest dostosowany do najmłodszych Pacjentów  i który w prosty i zrozumiały sposób pozwala opisać przebieg każdego zabiegu. 

Lepiej jednak o bólu nie mówić zbyt dużo, nawet gdy wydaje się nam, że mamy znieczulenie na wszystko. Dla przykładu: czyszczenie niewielkich ubytków w mlecznych ząbkach jest nieprzyjemne mimo znieczulenia, bo dziecko odczuwa wibracje, ale nie boli. Warto natomiast zadbać, żeby po zabiegu mądrego i dzielnego Pacjenta czekała jakaś miła perspektywa, w zależności od pory roku i upodobań. Na przykład wyprawa na nieznany i ciekawy plac zabaw, oglądanie zwierzątek w sklepie zoologicznym czy odwiedziny u ulubionej cioci. W placówce Primadent każdy mały Pacjent nagradzany jest upominkiem – niespodzianką. Dodatkowym wyróżnieniem dla najgrzeczniejszych jest umieszczenie zdjęcia malucha na tablicy NAJDZIELNIEJSI PACJENCI znajdującej się w poczekalni. Prosimy zwrócić uwagę dziecka na tą tablicę i obiecać, że w przypadku pomyślnego zakończenia wizyty i jego zdjęcie się tam znajdzie.
 

icon